top of page

Що таке медитація?Коли ми говоримо про медитацію, ми маємо на увазі те, що під нею розуміють у західному світському суспільстві в контексті практик усвідомленості майндфулнес.


☀️Медитація - це тренування розуму, яке спрямоване на розвиток різних розумових навичок, якостей і станів. Наприклад, таких як: навички управління стресом, емоційного інтелекту, навички усвідомленості, креативність, доброзичливість та інше. Залежно від того, що ми збираємося розвивати, ми використовуємо ту чи іншу техніку медитації.

Таку медитацію сьогодні практикують і викладають у провідних вишах світу (наприклад, у Гарварді та Оксфорді), на державному рівні використовують у шкільних освітніх програмах США, Швейцарії, Великої Британії, а також у рамках СЕЕО в Україні. На такому підході до медитації засновані найсучасніші методи психотерапії MBCT, ACT, DBT та інші.


Історія розвитку медитації сягає корінням у традиції заходу і сходу. Там вона як інструмент розвивалася протягом кількох тисяч років. Однак світська медитація не прив'язана до контексту тієї чи іншої традиції, тому її може практикувати кожен, кому це необхідно, незалежно від вірувань, державної або расової приналежності.


Світська медитація як інструмент з'явилася в результаті багаторічних досліджень представниками західної науки в галузі психології, нейрофізіології, медицини традиційних технік саморозвитку і саморегуляції.


Фундаментом для практики медитації - є світська етика. Вона задає орієнтири в практиці, дає змогу розвинути в собі конструктивну мотивацію, виконує роль техніки безпеки щодо себе й оточення. Початкова наша мотивація, яку ми формулюємо для себе в медитації, визначає траєкторію нашого руху і в житті. Формує напрямок наших вчинків і дій стосовно інших людей і зовнішнього світу. Як наслідок, має величезний вплив на нас самих, на наші отримані результати в особистих стосунках, справах і житті загалом.


З опорою на етику можна уточнити визначення світської медитації.


☀️Медитація - це тренування розуму, спрямоване на розвиток конструктивних (доброчинних) навичок, станів і якостей нашого розуму. Конструктивні навички, стани і якості - ті, які ведуть до добробуту людини та людей, що її оточують, особливо в довгостроковій перспективі. Це визначення передбачає наявність конструктивної мотивації або хоча б бажання її в собі розвивати.


☀️На жаль, поки що існує неповне або помилкове уявлення про те, що таке медитація. Ось деякі з тверджень, у яких ми спробуємо розібратися:


✅Медитація - це конкретні техніки

І так, і ні. З визначення випливає, що медитація - це набір основоположних принципів, спираючись на які будуються ті чи інші техніки.


Під словом "техніки" коректніше розуміти конкретні форми практики медитації. Однак слідувати якраз важливо не формі, а основоположним принципам. Для багатьох практиків існує розподіл: "коли я сиджу зі схрещеними ногами й заплющеними очима - я медитую, а коли займаюся річною звітністю на підприємстві або прибираю у своїй кімнаті - це нудне й обтяжливе заняття. Хоча і той і інший процес цілком може бути сильною медитацією і ще не зрозуміло, що ефективніше для конкретного завдання.


Якщо людина виконує класичну техніку усвідомленого дихання, але вона для неї не розвиває конструктивних навичок, станів і якостей, то тоді для цієї конкретної людини дана техніка буде чим завгодно: марнуванням власного часу, розвагою, процесом, що веде до деградації, але тільки не медитацією.


З іншого боку, якщо ми просто спілкуємося з людиною на вулиці, водночас прагнемо подивитися на неї ширшим поглядом, розгледіти в ній якісь позитивні якості, створити всередині себе устремління доброзичливості до цієї людини - така дія може бути неформальною практикою медитації, яка допомагає розвинути якість доброзичливості.


Якщо ми враховуємо принципи, що лежать в основі процесу медитації, тоді:


- для школяра, розв'язування математичних рівнянь чи задач з хімії може стати медитацією, і слугуватиме розвитку стабільності та ясності уваги;


- для студента, написання дипломної роботи, може стати медитацією розвитку аналітичного мислення;


- для музиканта, який пише музичний твір, або художника, який працює над картиною, процес стає медитацією, що розвиває концентрацію, творче мислення та інші важливі якості розуму.


✅ Розуміючи вище написане, можна позбутися такої поширеної помилкової думки:


Дивовижним є той факт, що медитація не є чимось далеким від нас. Якраз навпаки, ми протягом свого життя безліч разів медитували в прямому сенсі цього слова. Кожна дія, яка вимагає від нас зосередження, повного включення нашої уваги в процес - може бути медитацією. У західному світському суспільстві, до якого належимо і ми з вами, існує свій власний погляд на розвиток особистості. Усі ми проходимо через середню освіту, потім хтось вступає до ВНЗ і, можливо, рухається далі, вибудовуючи наукову кар'єру, а можливо, навіть робить наукові відкриття.


Якщо ми візьмемо учня початкових класів, який займається арифметикою і розв'язує прості задачі, йому потрібен невеликий рівень концентрації уваги та об'єкти його зосередження досить прості: прості числа, арифметичні функції. Для розв'язування задач їй потрібно знати, як працюють арифметичні функції, а потім, залежно від математичного завдання, утримувати в увазі всі ці функції та застосовувати їх для розв'язування.


У старших класах усе ускладнюється. Розв'язуючи складні математичні задачі, треба вміти утримувати в полі уваги безліч складних математичних символів: аксіоми, теореми, знання з геометрії, алгебри й оперувати ними в розумі. Для цих дій потрібно вже на багато більше концентрації та обсягу уваги.


Тепер уявімо кваліфікованого інженера, який розробляє складні системи автоматичного управління. Тут потрібно володіти великою кількістю знань із різних наукових напрямів: фізики, математики, системного програмування, електроніки. Оперуючи всередині себе всіма цими знаннями в певних поєднаннях і послідовностях, концентруючись на процесі втілення проєкту, інженер виконує дуже складну за своєю суттю медитацію на всіх стадіях втілення цього проєкту.


Рухаючись шляхом власного розвитку в західному світському суспільстві, ми часто медитуємо, проте не називаємо це медитацією.


✅ Той, хто медитує - тікає від реальності та проблем


Коли людина неправильно розуміє медитацію, вона справді може тікати від реальності. У світі безліч проблем і турбот, розв'язання яких вимагає іноді серйозних зусиль. Не справляючись, людина може обрати стратегію несвідомого уникнення і тоді залипання в техніках медитації може слугувати серйозним виправданням: "Не чіпайте мене, я займаюся духовною практикою".


Тривалий час в інформаційному просторі ті, хто медитують, поставали перед нами у вигляді йогів із чалмою на голові, іноді з великою бородою в позі лотоса де-небудь у горах, далеко від реального повсякденного життя.


Однак, як ви вже зрозуміли, медитацією може бути певний спосіб взаємодії з внутрішньою та зовнішньою реальністю. Усередині себе ми вчимося взаємодіяти зі своїми емоціями, переконаннями, мотивацією, переживаннями, думками.


У зовнішньому світі, якщо ми вносимо більше усвідомленості в те, що робимо: читання книжки, чищення зубів, ранкова пробіжка, спілкування з друзями, підготовка до перемовин чи самі перемовини - дія перетворюється на медитацію.


Дивно, що в самій традиції, з якої вийшли медитативні практики, медитація є інструментом осягнення реальності, а не втечею з неї. Простими словами передбачається, що ми бачимо світ якось спотворено або не повно, через це існують усі наші проблеми. А коли ми розуміємо, як насправді влаштований світ, усі проблеми стають розв'язними.


Дослідження Гарвардського університету, яке провели Метью Кілінгсворт і Деніела Гілберт 2011 року, наочно показує, що ми половину свого життя перебуваємо не в контакті з реальністю і водночас почуваємося нещасними. А ось дослідження Єльського університету того ж року, показують, що медитація сприяє зниженню активності в мережах пасивного режиму роботи мозку, що свідчить про підвищення здатності до зосередження і кращого проживання того, що з нами відбувається в поточний момент.


Іншими словами, медитація дає змогу налагодити контакт із реальністю всупереч поширеній помилці.


Існує ще ціла низка помилок, які ми так чи інакше в цій статті розглянули, ось деякі з них: "медитація - це релігія", "в медитації потрібно співати мантри", "мета медитації - отримати містичний досвід, полетіти в астрал", "для медитації складно знайти час".


Підбиваючи невеликий підсумок, можна сказати, що медитація - це не завжди зовнішня форма, а насамперед основоположні принципи. Вона спочатку призначена для розвитку нашого розуму в конструктивному напрямку. Сучасний підхід до медитації в західному світському суспільстві заснований на останніх наукових дослідженнях і не прив'язаний до якоїсь конкретної традиції


Comments


bottom of page