top of page
World_Economic_Forum.png

Що таке mindfulness?

Mindfulness або усвідомленість - це одна з ключових навичок ХХI століття, яка дає змогу жити повним життям, долати негативні емоції та внутрішні стани, культивувати в собі найкращі людські якості особистості, краще розуміти себе та оточуючих, діяти з повною включеністю в поточний момент.

Як визначають термін mindfulness?

Сам термін "майндфулнес" був вперше застосований вченим буддологом Т. В. Рісом Девідсом на зорі 20-го століття. У своїй публікації буддійських сутт 1881 року він перекладав палійське слово sati як "ментальна діяльність" і навіть просто як "думка". Лише 1910 року він зупинився на терміні майндфулнес (усвідомленість).

 

Пізніше це слово було використано професором медицини Массачусетського університету Джоном Кабат-Зінном, в його всесвітньо відомій програмі зниження стресу MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction), яка значно вплинула на поширення практики майндфулнес на Заході. 

Провідні фахівці в галузі майндфулнес, такі як Тит Нат Хан, Тара Брах, Джек Корнфіл, Джон Кабат-Зінн, та інші пропонують різноманітні визначення цього терміну, кожен з яких розкриває додаткові аспекти цього поняття та методу в цілому. Спираючись на їхні думки, майндфулнес  можна визначити так:

 

Mindfulness - це просторе, врівноважене усвідомлення теперішнього. Або щохвилинне усвідомлення наших думок, почуттів, тілесних відчуттів і навколишнього середовища з повним їх прийняттям та без засудження.

Згідно з Джоном Данном, фахівцем з буддизму з Університету Еморі, складові усвідомленості, коли її тлумачать ширше, можуть охоплювати не тільки sati (пам'ятання – стан коли людина присутня у своєму дійсному переживанні), а й також sampajanna (ясне розуміння) і appamada (дбайливість). 

Ясне розуміння охоплює і здатність сприймати феномени без впливу психічних станів, що спотворюють їх (таких, як настрої та емоції), і метакогнітивну здатність спостерігати за якістю уваги.

Що таке практика mindfulness?

Практика mindfulness - науково обґрунтований метод тренування розуму, направлений на розвиток навичок усвідомленості. Сьогодні цей метод практикують і викладають у провідних вищих навчальних закладах світу

(наприклад у Гарварді  https://hr.harvard.edu/mindfulness  або в Оксфорді  https://oxfordmindfulness.org/)

 

Коли ми займаємося спортом, ми тренуємо різні характеристики свого тіла: силу, витривалість, гнучкість.
Коли ми виконуємо медитацію mindfulness, ми розвиваємо певні навички свого розуму, наприклад: врівноваженість, управління увагою, спокій, стабільність, резистентність до стресу та інші. Також ми отримуємо можливість впоратися з будь-якими важкими/неконструктивними емоційними станами та, як наслідок, розв'язувати свої життєві та ділові проблеми й завдання ефективніше.

Метод виник у результаті взаємодії представників західної науки та східних традицій і увібрав у себе багатовіковий досвід споглядальних технік і сучасні дослідження в галузі нейрофізіології, психології та медицини.

Які питання та проблеми вирішує регулярна практика mindfulness?

Протягом останніх 40 років практики та майндфулнес-програми були предметом клінічних та експериментальних досліджень, котрі довели, що регулярна практика mindfulness (у тексті міститься посилання на дослідження):

 

- сприяє зниженню стресу та підвищує енергійність та продуктивність;

- дає змогу звільняти себе від негативних емоційних станів і глибинних установок, які впливають на наше життя;

- сприяє зниженню наслідків ПТСР, травми та депресії;

 

- підвищує здібності нашого мозку: покращує пам'ять, підвищує здатність до концентрації на тому, що дійсно важливо;

- дає змогу бути більш успішним у роботі та навчанні;

- розвиває емпатію і співчуття;

 

- підвищує резистентність організму щодо вірусних захворювань;

- нормалізує тиск;

- уповільнює старіння клітин мозку і розвиток хвороб, пов'язаних зі старінням організму;

 

Сьогодні у світі майндфулнес активно застосовують для розвитку персоналу (Apple, Google та ін.), в реабілітації військових та поліції, в школах та університетах, лікарнях та соціальних службах.

Кілька вправ mindfulness із книги "Усвідомленість" професора клінічної психології Марка Віл'ямса

Ці медитації подано для ознайомлення. На регулярній основі їх бажано виконувати в рамках повного курсу, представленого в книзі. Також для регулярної практики ви можете звернутися за консультацією до кваліфікованих викладачів mindfulness.

"Трихвилинна медитація-перепочинок"             

Медитація "Усвідомленість тіла і дихання"       

Медитація "Сканування тіла"

Цікаві факти про mindfulness

В Америці та Європі mindfulness - це тренд.

1. До 2016 року 22% компаній зі списку Fortune Global 500 почали використовувати mindfulness у рамках своїх корпоративних навчальних програм (Google, Apple, Facebook, Intel, Toyota, Deutsche Bank, Ford Motor, Black Rock та інші).

Harvard Business School, а також найбільша бізнес-школа Європи INSEAD, називають mindfulness потужним інструментом для розвитку найважливіших навичок сучасного топ-менеджера (приклад статті: "Як медитація допомагає керівникам").

Однією з перших компаній, яка почала використовувати mindfulness була компанія Google. У 2008 році завдяки інженеру-програмісту Чед-Менг Тану. Його корпоративна програма навчання практикам уважності Search Inside Yourself - стала всесвітнім брендом і проводиться по всьому світу.

2. У Великій Британії у 2018 році 170 депутатів британського парламенту пройшли 8-и тижневий курс mindfulness.
- На підставі наукових даних і даних практичного застосування медитації у 2015 році всепартійна парламентська група Великої Британії опублікувала звіт: "Усвідомлена нація Великої Британії". У якому рекомендувала використовувати на державному рівні медитацію для розв'язання проблем: психологічного та фізичного здоров'я, у сферах освіти та охорони здоров'я, у сферах праці та системі кримінального правосуддя. (Перший в історії політичний документ такого роду)
"Британський парламент робить паузу, щоб помедитувати".

3) На основі медитації створено напрямок у психотерапії MBCT в університеті Оксфорда. І вже сьогодні ви можете здобути академічну освіту і ступінь магістра в Оксфордському університеті за цим напрямом. На початку нульових світська медитація була офіційно визнана американською психотерапевтичною спільнотою.

Якщо ви візьмете перших 15 найпрестижніших університетів світу за рейтингами THE (Times Higher Education) і QS World University Rankings, то в кожному з них є навчальні програми з медитації, і в кожному з них проводяться дослідження медитаційних практик.

bottom of page