top of page

З якими запитами можна працювати за допомогою медитації розвитку усвідомленості майндфулнес


Важливою особливістю підходу майндфулнес є те, що його техніки ефективні для роботи не тільки у форматі психотерапії, але й у форматі самостійної практики медитації. Людина може навчитися вирішувати свої ділові та особисті запити самостійно, без допомоги консультантів (психологів, психотерапевтів, коучів, викладачів mindfulness...).

Коли ми використовуємо практики усвідомленості для роботи з різного роду запитами, зокрема психологічними та психотерапевтичними, роль викладача практик усвідомленості може полягати в навчанні клієнта: - конкретним технікам медитації; - основам психологічної грамотності; Коли клієнт достатньо компетентний, він працює зі своїми поточними запитами та всіма запитами, які можуть виникнути в майбутньому - самостійно.


Ось цікавий список запитів клієнтів, які як приклади наводять одні з провідних викладачів практик усвідомленості у світі Джек Корнфілд і Тара Брах. Усі ці запити були вирішені за допомогою медитацій майндфулнес. На мій погляд, цей список цікавий саме з погляду дослідження межі між сферою застосування практик усвідомленості та психотерапії.


Приклад 1. Роза, 64 роки, відчувала труднощі при спілкуванні з людьми. Ось як вона формулювала свій запит: "Мені важко спілкуватися з людьми, я знаю, що частково це просто моя натура, але частково, це біль моєї сімейної історії. Я не виношу, коли хтось дивиться на мене".

Приклад 2. Жінка, у матері якої була остання стадія раку грудей. Вона була єдиною дитиною і стала доглядати за нею. До цього через складні стосунки вони не спілкувалися протягом багатьох років. І навіть тоді, коли вона стала доглядати за матір'ю, вона не в змозі була впоратися зі своїм гнівом. Також їй було дуже соромно, бо її мати помирала, а вона не могла взяти себе в руки. Вона відчувала себе поганою людиною, що в ній щось не так.

Приклад 3. Джеймс, страждав від високого кров'яного тиску і прискореного серцебиття. Власник бізнесу і батько двох дітей шкільного віку, він ділив опікунство і батьківські обов'язки зі своєю колишньою дружиною. Сподівався, що медитація допоможе йому знизити рівень стресу, в якому він перебував.

Приклад 4. Кеті, молода жінка, яку було викрадено і зґвалтовано. Приїхала на медитативний ретрит, щоб зцілити свою травму і знайти внутрішній спокій. На початку, інтенсивність болісних спогадів не давала їй утримувати увагу в тілі.

Приклад 5. Майк, студент, який був одержимий явно ірраціональними думками про ревнощі. При цьому раціонально розумів, що його болісні думки не мають жодної основи в реальності його стосунків. Він намагався відпустити їх, але весь час потрапляв у їхню пастку.

Приклад 6. Самотній чоловік 40 років. Страждав на депресивний розлад. Як з'ясувалося надалі багато в чому через дитячу травму. Батько змушував його в дитинстві вбивати кинутих сусідами собак. Травматичні переживання спливли під час ретриту.

Приклад 7. Ветеринар з Іраку. Страждав від множинних панічних атак. Навчився поступово привносити увагу в область відчуттів тіла і справлятися з панічними атаками.

Приклад 8. Чоловік виріс із дуже емоційно жорстоким батьком - який контролював, засуджував, лаяв. Навіть у дорослому віці, його батько продовжував висловлювати несхвальні, іноді образливі зауваження. Між ними були напружені стосунки. Чоловік приїхав на медитаційний ретрит, щоб впоратися з цією проблемою і розібратися у стосунках з батьком. Чоловік їхав з ретриту, почуваючись більш ніжним, більш відкритим. А коли він провів час зі своїм батьком, він подивився на нього новими очима.

Однією з важливих ознак психологічної зрілості - є розвинена усвідомлююча частина психіки. Саме вона дає змогу вчасно себе зупинити та не наробити дурниць коли, виникають деструктивні емоції. Або тривалий час утримувати увагу на конкретних справах, не відволікаючись на сторонні думки, соцмережі та інші відволікаючі стимули. У практиках усвідомленості цій частині приділяється особлива увага. Кожна техніка так чи інакше спрямована не її розвиток. Досягаючи певного рівня психологічної зрілості, ми також отримуємо можливість розв'язувати складні психологічні проблеми самостійно і, що важливіше, якщо ми володіємо інструментами емоційної гігієни, ми істотно знижуємо ймовірність виникнення таких проблем.

Таким чином, для самостійної роботи важливі 2 умови:

- розвинена частина особистості, що усвідомлює;

- певний рівень компетентності, вміння виконувати техніки для роботи з собою і розуміння принципів, на яких вони засновані.

Ці дві умови повністю забезпечуються підходом Майндфулнес.

Також про співвідношення психотерапії та практики усвідомленості можна почитати за посиланням: https://www.boichenko.org/post/psychotherapy-and-mindfulness-practice


Comments


bottom of page