top of page

Про слабоумство, яке стало нашою великою цінністюХочу поділитися своїми спостереженнями, які для багатьох є очевидними, але все ж таки...

 

Зверніть увагу на картинку зверху. Ліворуч на ній зображено Лауреата Нобелівської премії з фізики 1932 року Вернера Гейзенберга, а праворуч супергросмейстера з шахів і претендента на звання чемпіона Світу 2016 року Сергія Карякіна.

 

Що не так із цими двома персонажами?

 

Перший підтримував Гітлера під час 2-ї світової війни, керував програмою зі створення атомної бомби для фашистів і щиро бажав перемоги Німеччини. Другий  підтримав путіна і його фашистську війну проти України.

 

Не буду вдаватися глибоко в історію науки, зазначу лише, що колись наука зруйнувала авторитет релігії та зайняла її місце. Апостолів і святих скинули з п'єдесталу і на їхнє місце поставили вчених. У Західній суспільній моделі Нобелівська премія з фізики безперечно символізує вершину людських здобутків, а Ейнштейн є ім'ям прозивним та асоціюється з геніальністю і досконалістю розуму.

 

Однак, що ми бачимо на практиці?

 

На практиці ми бачимо, що великі наукові та інтелектуальні досягнення не рятують вас від ідіотизму та людської тупості. Як таке можливо?

 

Відповідь на це запитання вже тисячі років існує у східній науці та зовсім недавно почала відкриватися для західної.

 

Виявилося, що розум - це складніша штука, ніж ми собі уявляємо. Наприклад, у різних класифікаціях буддійської психології виокремлюють 51, 52 і 108 різних чинників або функцій розуму. За такого розгляду, когнітивний інтелект стає хоч і важливою, але далеко не єдиною функцією, що визначає розумність тієї чи іншої людини.

 

Якщо уважно дослідити біографію наших великих учених, діячів культури та мистецтва, можна помітити, що в їхній дослідницькій діяльності та творчих пошуках мотивами часто були влада, гроші та слава, і керували ними різні недоброчесні амбіції. І не дивно, адже щоб усвідомлювати й керувати своєю мотивацією, важливо володіти сильним конативним інтелектом. А щоб бути чутливим до моральних цінностей, важливо розвивати інтелект моральний.

 

У буддійській науці традиції університету Наланди ви не можете себе називати вченим, якщо не звільнили свій розум від деструктивних емоцій і мотивів (у нашій науці навіть немає серйозних методів роботи з цими аспектами розуму). І це логічно. Першим і найважливішим інструментом дослідження, який ми використовуємо - є РОЗУМ. Якщо цей інструмент сповнений забруднень і хибних уявлень, у цього можуть бути найсумніші наслідки. Наприклад, атомна бомба у Гітлера.

 

Серед представників західної культури можна як типовий приклад розглянути Олександра Македонського, про якого в багатьох підручниках історії пишуть, як про велику людину і полководця. При найближчому розгляді цей сумнівний персонаж є дуже недоумкуватою людиною. Куди б він не приходив, він сіяв смерть, руйнування і мародерство.

 

Вочевидь, нам потрібно серйозно переосмислити те, що ми ставимо на п'єдестал наших культурних досягнень. Зараз настав час позбутися чергових ілюзій, але для цього західній культурі потрібно більше дізнатися про устрій розуму.

Тоді серед наших цінностей знову гідне місце посядуть співчуття, доброта, моральність, честь і совість, а недоумкуваті люди на кшталт путіна, ніяк не зможуть опинятися навіть близько до будь-яких інститутів влади.

Comments


bottom of page